Kodėl balansavimas yra taip svarbus?

Kodėl tam tikros mašinos yra garsesnės nei kitos? Kodėl automobilio vairas vibruoja esant tam tikriems greičiams? Kodėl stabdžio pedalas vibruoja po pėda stabdant? Iš esmės kasdien susiduriame su reiškiniu, kurio pasekmės dažnai niekinamos, su disbalansu.

Terminas "disbalansas" susijęs su "pusiausvyra", kuris tačiau kilęs iš "svoris". Svoris yra pusiausvyros padėtyje kada tas pats svoris yra kiekvienoje svarstyklių lėkštėje. Tą patį galime pasakyti apie rotoriaus masės išdėstymą arti jo sukimosi ašies. Nelygus masės išdėstymas vadinamas disbalansu. Šitą sukelia išcentrinės jėgos, vibracijos ir triukšmas sukinėjant. Esant didesniam greičiui jos sustiprėja ir yra labiau pastebimos.

Produktų ilgaamžiškumas
Guoliai, pakabos, apkalimai ir fundamentai gali būti statomi į didelius apkrovimus dėl vibracijų kilusių iš disbalanso, kas sukelia padidintą sunaudojimą. Produktai su nesubalansuotomis dalimis turi trumpesnę ilgaamžiškumą.

Saugumas
Vibracijos gali sumažinti užsukamųjų ir suspaudžiamųjų jungčių sujungimus, net iki visiško dalių atsileidimo.Vibracija naikina taip pat elektrinius jungiklius, tačiau laidai ir kabeliai gali lūžti sujungimuose. Disbalansas gali žymiai sumažinti mašinos operatyvinį saugumą, ir aptarnavimas ir mašina yra pavojuje.

Kokybė
Nereguliariai dirbantis elektrinis įrankis negali būti preciziškai naudojamas. Padidėja vartotojo pastanga, dėl ko greičiau vargsta. Vibracijos turi taip pat žymiai neigiamą įtaką rezultatams staklių gamyboje. Šlifavimo mašina arba staliaus darbų mašina savo darbą vykdo netiksliai ir gamina daugiau nukainotų produktų jeigu suklys ir įrankiai nebuvo preciziškai subalansuoti.

Konkurencingumas
Į netikslų ir garsų įrenginio darbą atsižvelgiama įvertinant kokybę, taigi vibracijos gali turėti žymiai neigiamą įtaką produkto konkurencingumui. Stipriai vibruojantis naminis įrenginys arba garsus automobilis neturės pasisekimo rinkoje.

Jėgos kilusios dėl disbalanso, trukdančios vibracijos ir triukšmas pašalinami balansavimo pagalba. Jo esmė tai rotoriaus masės išdėstymo pagerinimas, kad mažesnės išcentrinės jėgos veiktų jo guoliuose. Balansuojant reikia atsižvelgti į disbalanso tipą.

Disbalanso tipai
Disbalansas gali būti paskirstytas į įvairus tipus priklausant nuo jo poveikio. Išskyrus rotoriaus pavidalą ir paskyrimą, disbalansas paveikia pataisymo plokštumos padėtis ir disbalanso tolerancijos pasirinkimą. The most important types of unbalance are:

Static unbalance
Couple unbalance
Dynamic unbalance